.: به نام خدا :. .: کاربران عزیز وب سایت دهکده جهانی با قالب گرافیکی جدید جهت دسترسی راحت به اطلاعات راه اندازی شد :.

تغییر در یک چشم به هم زدن

تغییر در یک چشم به هم زدن

همه تغییرات لحظه ای هستند. علت طول کشیدن تغییر اینست که ما ابتدا منتظر می شویم که یک رشته اتفاقاتی بیفتد و سرانجام تصمیم می گیریم که تغییر لازم را ایجاد نمائیم.

دسته بندی : مقالات - مقالات موفقیت
تاریخ انتشار : 1398/11/02
حجم فایل :
زمان فایل :
توضیحات

تغییر در یک چشم به هم زدن

 همه تغییرات لحظه ای هستند. علت طول کشیدن تغییر اینست که ما ابتدا منتظر می شویم که یک رشته اتفاقاتی بیفتد و سرانجام تصمیم می گیریم که تغییر لازم را ایجاد نمائیم.


هنری دیوید تورو: «هیچ چیز تغییر نمی کند، این ما هستیم که دگرگون می شویم.»


 اگر واقعا طرز کار مغز را بدانیم، نیازی به تحلیل های روانشناسی در مورد گذشته فرد نیست و اگر بتوانیم چیزهائی را که درذهن ما، رنج یا لذت تلقی می شوند عوض کنیم، می توانیم به سرعت تغییری در حالات شرطی نظام عصبی خود به وجودآوریم و بر زندگی خود مسلط شویم. پس از آنکه تغییری را بوجود آوردیم، باید بلافاصله آنرا تقویت کنیم و نظام عصبی خود رانسبت به آن شرطی سازیم و اینکار را به طور مداوم انجام دهیم.

 

شرطی کردن عبارت از اینست که یاد بگیریم از عواطف رنج ولذت استفاده نماییم، بدین ترتیب که رنج را به رفتارهای قبلی و لذت و خوشی را به رفتارهای تازه مرتبط سازیم.

  

تغییراتی که  افراد در جستجوی آنند عمدتا بر دو نوع است:

 ۱ـ تغییر حالت احساسی و عاطفی ما نسبت به امور

 ۲ـ تغییر رفتار

 

کلید موفقیت در ایجاد تغییرات پاینده، اینست که بتوانیم باورها و عقاید خود را دگرگون کنیم.اولین عقیده ای که لازم است داشته باشیم تا بتوانیم با سرعت هر گونه تغییری را بوجود آوریم اینست که بدانیم هم اکنون و درهمین لحظه قادر به انجام آن هستیم. معمولا تصمیم گیری و تغییر نیاز به زمان ندارد، آنچه وقت گیر است مرحله آمادگی برایتغییر است. برای ایجاد تغییرات پایدار باید باور داشته باشیم که ما خود مسئول تغییرات زندگی خویش هستیم نه دیگران.

 

 سه اعتقاد اساسی در زمینه قبول مسئولیت:

اول- باور کنیم چیزی باید تغییر کند. منظور این نیست که این تغییر بهتر است، بلکه بطور یقین و قطع باید تغییر انجام شود.

دوم- نه فقط باور کنیم که ایجاد تغییر قطعا لازم است، بلکه بپذیریم که «این تغییر را من باید بوجود آورم.»

سوم- باید باور کنیم که «من به انجام تغییر، توانا هستم».

 

 ممکن است ما سالها مشکلات خود را تجزیه تحلیل کنیم، اما هیچ تغییری حاصل نمی شود، مگر اینکه در نظام عصبی خود،احساساتی را که با  حالت یا خاطره معینی همراه کرده ایم تغییر دهیم، و در ما این قدرت وجود دارد که اینکار را به سرعت انجامدهیم، بشرط آنکه قدرت مغز خود را بشناسیم.

 

 مغز ما دارای قدرتی است که می تواند آنچه را بخواهیم برای ما فراهم کند. ظرفیت مغز غیر قابل اندازه گیری است و سرعتشگفت انگیز آن بخاطر میلیاردها سلول عصبی است که مشتاقانه منتظر دستورات ما هستند تا آنها را اجرا کنند یا همزمان به مشکلات ما حمله ور می شوند؛ برعکس یک کامپیوتر که مسائل را مرحله به مرحله انجام می دهد. در واقع درون جمجمه ما بزرگترین کامپیوتر جهان وجود دارد، اما دستورالعمل و راهنمای آن در اختیار ما نیست.

 

علم اعصاب: کلید تغییرات پایدار

 علم اعصاب می گوید که سلولهای عصبی ما دائما پیامهای الکتروشیمیایی را از طریق رشته های عصبی ارسال می کنند و همزمان میلیاردها پیام عصبی در مسیرهای مختلف در حال حرکت هستند. این نظام پیچیده نه تنها موجب می شود که از زیبائیهای جهان لذت ببریم، بلکه موجب بقای ما نیز می شود. هر زمان که در زندگی احساس رنج یا لذت می کنیم مغز به جستجوی علت آن برمی آید و آن را در نظام عصبی ما نگهداری می کند تا بر اساس این اطلاعات بتواند در آینده تصمیم های بهتری بگیرد.

 

 وقتی کاری را برای اولین بار انجام می دهیم، رابطه ای شبیه اتصال فیزیکی ایجاد می شود و رشته عصبی نازکی بوجود میآید و با هر بار تکرار این رفتار آن رشته قوی تر می شود. اگر احساس قوی تر و تکرار زیادتر شود، می توانیم همزمان رشته هایمتعددی را به آن ارتباط عصبی بیفزاییم تا قدرت این الگوی رفتاری بسیار قوی تر شود و جاده ای به سوی آن احساس ایجادگردد تا حالت ثابت پیدا کند.

 

تداعی عصبی امری زیست شناختی، فیزیکی و جسمی است.

 

 در واقع تداعی های عصبی ابزار بقای ما هستند و در نظام عصبی ما نه بصورت خاطرات بلکه بصورت ارتباطات فیزیکی نگهداریمی شوند. علت عدم موفقیت در تغییر اندیشه ها نیز همین است.این تداعی ها بصورت ناآگاهانه در ما ایجاد می شوند چوندایم رفتارهایی از ما سر می زند و دچار احساسات گوناگون می شویم.

 

هر زمان که رنج یا خوشی را تجربه می کنیم مغز با سه معیار دنبال علت می گردد:

۱ـ مغز به دنبال عاملی می گردد که منحصربفرد  باشد. اگر احساستان غیرعادی است علت آن نیز باید عاملی غیرعادی باشد.

۲ـ مغز به دنبال حوادثی می گردد که همزمان با ایجاد احساسات رنج و لذت رخ بدهد.

۳ـ مغز در جستجوی ثبات است. چنانچه عامل رنج یا لذت مداوم تکرار شود آنرا ثابت فرض می کنیم و به سایر موارد تعمیم می دهیم.

 

به علت دقیق نبودن این معیار در تشخیص علت دچار اشتباه می شویم  و دریچه ذهن خود را به روی حالات ممکن دیگر میبندیم. چه بسا در ارزیابی نکات مثبت و منفی چیزی پیامهای ضد و نقیضی به مغز خود بفرستیم ونتایج ضد و نقیض هم دریافتنماییم و این باعث خوداخلالی می شود، یعنی فرد قدرت حرکت نداشته باشد و نتواند دست به عمل بزند؛ یا با وجود تعدادبیشتر تداعی های مثبت، قدرت آن کمتر از تداعی های منفی باشد و در نتیجه توان انجام کاری را در خود نبینیم.

  

گاهی نیز انسان به جایی می رسد که حس می کند دست به هر عملی بزند مایه عذاب است. این حالت رنج مطلق است کهدر آن غالبا قدرت حرکت خود را از دست می دهیم و نمی دانیم چه بکنیم و معمولا راهی را برمی گزینیم که رنج کمتری داشتهباشد. می توان با استفاده از قدم های ششگانه تداعی عصبی این الگوهای تضعیف کننده را در هم ریخت.

 

 


تغییر در یک چشم به هم زدن

موفقیت, رشد شخصی, قانون جذب, تغییر و تحول در خویش, چگونه زندگی خود را تغییر دهیم, نحوه ایجاد تغییر در زندگی ,تداعی عصبی شرطی, عاشقانه با خدا, هدف گذاری, قانون جاذبه, تغییر, نجواهای عاشقانه, ارتباط با خدا, مقاله, مقاله موفقیت, آهنگ انگیزشی، روانشناسی, کسب و کار, خوشبختی, تصمیم, روابط, تحول, صبح شاد, انگیزشی صبح,

مقالات مرتبط


نظرات و پیشنهادات
کاربر گرامی: لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:  

آدرس ایمیل :  
 

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.

سبد خرید( 0 )
عضویت/ورود
ارجاع به بالا تماس با ما
 
راههای تماس با دهکده جهانی موفقیت
 
 
 
پیام مدیر Label

دهکده جهانی موفقیت سعید پورندی برترین سایت موفقیت و انگیزشی در ایران

.:: Powered By KSPgroup.ir ::. اخبار سایت آخرین مقالات آرشیو اخبار آخرین خبر تخفیف ویژه به مناسبت میلاد امام رضا(ع)

تخفیف ویژه به تمامی عزیزانی که مصصم به ایجاد تغییر بزرگ در زندگی خود هستند.

آخرین فرصت را از دست ندهید.