.: به نام خدا :. .: کاربران عزیز وب سایت دهکده جهانی با قالب گرافیکی جدید جهت دسترسی راحت به اطلاعات راه اندازی شد :.

اولین دلیل عجیب عزت نفس پایین

اولین دلیل عجیب عزت نفس پایین


دسته بندی : مقالات - مقالات موفقیت
تاریخ انتشار : 1397/05/06
حجم فایل :
زمان فایل :
توضیحات

اولین دلیل عجیب عزت نفس پایین

عزت نفس چیست؟

عزت نفس یعنی باور و اعتقادی که هر فرد در مورد ارزش و اهمیت خود دارد و از چیزی که هست احساس رضایت می کند. فردی که عزت نفس بالایی دارد با تمام کم و کاستی ها و نقاط ضعف از چیزی است که احساس شرم و خجالت نمی کند.

اولین دلیل عجیب عزت نفس پایین نوع نگاه فرد و باور و اعتقاد او نسبت به خود، داشته ها و نداشته هایش است که ریشه در کودکی فرد دارد. بله شاید تاکنون نیندیشیده باشید که عزت نفس پایین شما ریشه در باورهایی دارد که در کودکی تان ساخته شده است. 

 

باور چیست؟
باور نظریه ای است که به تعداد زیادی تکرار شده و نشانه های زیادی آن را تایید نموده است. به عنوان مثال وقتی در یک خانواده ای پدیده ای به نام خیانت همسر رخ می دهد واکنشی که یک کودک ۵ ساله از اطرافیان خود نسبت به این مساله می بیند باورهای او را در این مورد شکل می دهد.

اگر واکنش مادر به این اتفاق این باشد که همه مرد ها خائن هستند این نظریه در ذهن کودک شکل می گیرد و با بزرگ تر شدن نظریه خیانت مرد ها بارها و بارها با نشانه های مختلف چون تلویزیون، مجلات، مدرسه و دانشگاه تکرار می شود و این تبدیل به باور زندگی او می شود.

 

 

تاثیرات باورنکردنی باورها در عزت نفس پایین

وقتی فردی از کودکی با باور های فقر و نداری، ترس، عدم حمایت خانواده در تصمیمات و اتفاقات مهم زندگی مثل تحصیل و ازدواج بزرگ می شود، ارزش او با داشتن یا نداشتن ثروت یا حمایت های والدین تعریف می شود.


چنین فردی هرگز زندگی خود را آرام و موفق نمی داند و اگر هم بداند باورهای متضاد این خوشبختی و آرامش در ذهن او آنقدر قوی است که به او اجازه تصمیم گیری و واکنش درست نمی دهد و آنچه در زندگی او رخ می دهد تنهایی، شکست، فقر و بی پولی است.


باورهای منفی که در ذهن او ریشه دوانده است او را از خوشبختی و شادمانی محروم می کند. در واقع هر بار که خوشبختی و آرامش به سوی او می آید باورهای ترس، بی ارزشی و عدم حمایت خانواده، شرایط بیرونی باعث می شود او خود را لایق خوشبختی نداند.

 

قدرتمندترین عامل موفقیت عزت نفس است: باور به اینکه می توانی این کار را انجام دهی، تو لیاقتش را داری و بهش میرسی. 

 

نظام قانونمند هستی و باورها

این دنیا یک دنیای تصادفی نیست. و اتفاقاتی که در آن می افتد به صورت شانسی یا اتفاقی نیست که مثلا یک فرزند خانواده خوش شانس است و خوشبخت می شود و فرزند دیگر خانواده بدشانس است و ازدواج ناموفقی نصیب او می شود.

 

جهان هستی شرایطی را فراهم می سازد تا باورهای جدید شما برای خود شما تایید شود نه برای کسی دیگر. یعنی اگر شما بر این باورید که قدرتمند هستید، پر استعدادید و شرایط زندگی شما به سمت جریان فراوانی و نعمت در حرکت است این اتفاق خواهد افتاد حتی اگر همه ی دنیا عکس این قضیه را باور داشته باشد.

 

اگر باور داشته باشید که آدم بی عرضه و دست و پاچلفتی هستید نظام هستی این باور را برای تان ثابت می کند، و اگر اعتقاد داشته باشید که ارزشمند و موفق هستید ارزشمندی و موفقیت در زندگی شما متجلی می گردد.

 

به همین علت است که در یک خانواده یکسان، با شرایط محیطی یکسان، والدین و نوع تربیت یکسان دو کودک با دو سرنوشت متفاوت بزرگ می شوند و وارد جامعه می شوند.

 

اولین گام تقویت عزت نفس را بردارید و در سه گام باورهای خود را تغییر دهید:


۱ـ به برچسب هایی که دیگران به شما می زنند توجه نکنید.

حرف ها و برچسب های دیگران تنها می تواند به دو دلیل باشد:

اول: آنها خواهان رشد و پیشرفت شما نیستند، چون ممکن است این موضوع باعث شود عیب ها و کاستی های آنها برملا شود. این افراد برای حفظ موقعیت خود از بروز توانایی ها و قابلیت های شما می ترسند و دست به تخریب و تمسخر و برچسب زدن به شما می کنند.


دوم: این دسته که آنها دوست ندارند شما پیشرفت کنید و از آنها پیشی بگیرید. این افراد تفکر خرچنگی دارند. مثال این افراد مثل خرچنگ هایی است که در گودالی افتاده باشند و یکی از آنها شروع به بالا رفتن و درآمدن از این گودال کند خرچنگ های دیگر تلاش می کنند او را پایین بکشند و به او اجازه بالا رفتن نمی دهند.  افرادی که تفکر خرچنگی دارند نه خودشان رشد می کنند و نه به دیگران اجازه رشد و پیشرفت می دهند.

 

۲ـ باورهای عمیقی که عزت نفس تان را پایین می آورد شناسایی کنید.

درون خود و کنار گوشه های ذهن تان جستجو کنید و ببینید چه باورهای منفی و محصور کننده ای دارید. ببین چند بار در زندگی تان تصیم گرفته اید کاری را انجام دهدی اما دیگران گفته اند تو از عهده آن برنمی آیی تو موفق نمیشوی، اینکار سرمایه می خواهد، اینکار شدنی نیست و شما بیخیال این تصمیم بزرگ شده اید.

 

خوب فکر کنید و مواردی را که تجربه کرده اید بنویسید. باور های محدود کننده خود را بشناسید و آنها را یادداشت کنید. تمام برچسب هایی که از کودکی خورده اید، چه از طرف خانواده، مدرسه، دوستان و همسر و رییس تان که به عنوان حقیقت زندگی پذیرفته اید کنکاش کنید.

 

۳ـ توانایی های خود را شناسایی کنید و بر آنها تمرکز کنید تا به عزت نفس بالا برسید.

بسیاری از ماها یاد گرفته ایم خودمان و توانایی هایمان را تخریب کنیم تا دیگران حس بهتری داشته باشند یاد گرفته ایم توانمندی های خودمان را پنهان کنیم. با این تفکر که نباید از خودمان تعریف کنیم.


اگر اهل مطالعه هستید، ورزشکارید، هر روز پیاده روی میروید، در خانه گلکاری میکنید، ارتباطات عالی دارید بنویسید. همه اینها قابلیت های ارزشمندی هستند. خیلی از افراد آرزو دارند بتوانند روزی یک ساعت مطالعه کنند. خیلی از افراد نمی توانند با دیگران رابطه خوبی برقرار کنند. بعضی ها حتی یک گلدان کاکتوس هم در اتاق ندارند.


به یاد داشته باشید دلیلی وجود ندارد کارهای ساده و معمولی که شما هر روز انجام می دهید دیگران هم به راحتی انجام دهند و انجام آن برایشان ساده باشد. نوشتن توانایی های ساده عزت نفس و حس ارزشمندی شما افزایش پیدا می کند. و از میزان توانایی های خود شگفت زده خواهید شد.

 

فایل آموزشی من همه جوره با ارزشم

 

 اگر این فایل را دوست داشتید کلیک کنید 

 

 

 


اولین دلیل عجیب عزت نفس پایین

عزت نفس چیست, مهمترین دلیل عزت نفس پایین, علت عزت نفس پایین, اولین دلیل عجیب عزت نفس پایین, نشانه های عزت نفس پایین, تاثیرات باورنکردنی باورها در زندگی، باورها و عزت نفس, برچسب های کودکی و عزت نفس, تاثیر دیگران بر عزت نفس, توانایی ها و عزت نفس,

مقالات مرتبط


نظرات و پیشنهادات
کاربر گرامی: لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:  

آدرس ایمیل :  
 

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.

سبد خرید( 0 )
عضویت/ورود
ارجاع به بالا تماس با ما
 
راههای تماس با دهکده جهانی موفقیت
 
 
 
پیام مدیر Label

دهکده جهانی موفقیت سعید پورندی برترین سایت موفقیت و انگیزشی در ایران

.:: Powered By KSPgroup.ir ::. اخبار سایت آخرین مقالات آرشیو اخبار آخرین خبر تخفیف ویژه به مناسبت میلاد امام رضا(ع)

تخفیف ویژه به تمامی عزیزانی که مصصم به ایجاد تغییر بزرگ در زندگی خود هستند.

آخرین فرصت را از دست ندهید.