.: به نام خدا :. .: کاربران عزیز وب سایت دهکده جهانی با قالب گرافیکی جدید جهت دسترسی راحت به اطلاعات راه اندازی شد :.

اهرم رنج و لذت

اهرم رنج و لذت

اولین قدم برای ایجاد هر تغییری، آگاهی از نیروی عظیم رنج و لذت و تأثیر این عواطف بر تصمیم‌ها و درنتیجه بر اعمال و کردار ماست. این آگاهی به این معنی است که بدانیم نظرات، کلمات، تصورها و صداها همیشه بااحساسی از رنج و لذت همراه است و ذهن ما دائماً آن‌ها را باهم تلفیق می‌کند.

دسته بندی : مقالات - مقالات موفقیت
تاریخ انتشار : 1397/04/09
حجم فایل :
زمان فایل :
توضیحات

اولین قدم برای ایجاد هر تغییری، آگاهی از نیروی عظیم رنج و لذت و تأثیر این عواطف بر تصمیم‌ها و درنتیجه بر اعمال و کردار ماست. این آگاهی به این معنی است که بدانیم نظرات، کلمات، تصورها و صداها همیشه بااحساسی از رنج و لذت همراه است و ذهن ما دائماً آن‌ها را باهم  تلفیق می‌کند.

 

کارهای انسان اتفاقی نیست بلکه دارای دلیلی است.  دلایل کار ممکن است برای ما روشن نباشد، اما بی‌تردید نیرویی در پس هر یک از اعمال انسانی وجود دارد. نیرویی که بر شما تسلط دارد و تا پایان حیات نیز با شما خواهد بود. این نیروی رنج و لذت است. در حقیقت هر کاری که می‌کنیم یا برای اجتناب از رنج است و یا برای کسب لذت. 

 

چه‌بسا افراد، از دگرگونی‌هایی که می‌خواهند در زندگی‌شان ایجاد کنند سخن می‌گویند، اما قادر به انجام آن‌ها نیستند. این افراد سرخورده می‌شوند، حتی از دست خود عصبانی می‌شوند، چون می‌دانند که باید کاری بکنند لیکن نمی‌توانند خود را وادار به انجام آن کنند. علت این است که سعی در تغییر رفتار خود دارند که معلول است و به رفع علت نمی‌پردازند.

 

 ممکن است برای شما هم‌زمانی رسیده باشد که بگویید «دیگر بس است، دیگر فلان کار تکرار نخواهد شد، فلان چیز باید تغییر کند». در چنین لحظاتی  اگر با خود بیندیشید که ایجاد تغییرات، چه لذت‌ها و خوشی‌هایی عظیمی به دنبال دارد، با نیرومندی بیشتری دست به عمل خواهید زد.

 

بسیاری از تجربه‌های لذت‌بخش یا عذاب‌آور، زندگی شمارا شکل می‌دهند. اینکه شما مواد مخدر را مایه لذت یا رنج می‌دانید مسلماً در سرنوشت شما تأثیر گزار است؛ اما آیا مرتبط ساختن رنج‌ها و لذت‌ها با موضوعی می‌تواند بر زندگی ما اثرگذار باشد؟

 

شاید تعجب کنید اما نیرویی که یک راهبه و یک تاجر پول‌دوست را به فعالیت وامی‌دارد عیناً یکی است؛ زیرا علیرغم تفاوت‌های بنیادی این دو، نیروی محرکه هر دو رنج و لذت است؛ اما عملکرد هرکدام با توجه به اینکه چه چیزی مایه رنج آن‌هاست و چه چیزی مایه لذتشان، باهم فرق دارد. مادر ترزا همه زندگی‌اش را وقف کمک به مردم می‌کند چون از رنج آن‌ها رنج می‌برد و از کمک به آن‌ها لذت می‌برد.

 

 

آنچه محرک رفتارهای ماست، واکنش غریزی در برابر رنج و لذت است، نه محاسبه اندیشمندانه. درواقع محرک رفتار ما آن چیزی نیست که عقلا می‌دانیم، بلکه چیزهایی است که در نظام عصبی به‌عنوان رنج و لذت به امور نسبت می‌دهیم. 

 

این تداعی_عصبی ما (همراه کردن دو معنی در سلسله اعصاب و ذهن) است که تعیین می‌کند چه‌کاری انجام دهیم. ممکن است مشکلی را به‌صورت موقت حل کنیم، اما اگر علت بروز مشکل را رفع نکنیم، پس از مدتی مشکل دوباره بروز کند.

 

برای اینکه تغییر رفتاری به‌صورت دائمی درآید باید رنج را به رفتارهای گذشته و لذت را به رفتارهای تازه نسبت دهیم و آن‌ها را شرطی  کنیم تا همیشگی و ثابت شوند.

 

 همه ما برای اجتناب از درد و رنج آمادگی بیشتری داریم تا برای کسب لذت. حقیقت این است که ما قادریم جسم، روح و عواطفمان را بااحساس رنج و لذت به هر عاملی شرطی کنیم. با تغییر این عوامل رفتار  ما بلافاصله تغییر می‌کند.

 

  باید یاد بگیریم رفتارهایی را که می‌خواهیم ترک کنیم با رنج و رفتارهایی را که می‌خواهیم داشته باشیم با لذت همراه سازیم و این کار را با شدت و قوت انجام دهیم و حتی به فکر تکرار رفتارهای گذشته نیز نیفتیم. این عمل باید آن‌قدر تکرار شود و احساسات ما به رنج و لذت باید آن‌قدر قوی باشند تا کم‌کم حالت شرطی به وجود آید و پس از مدتی رفتارهای مطلوب عادت شود و به‌صورت خودکار عمل کند.

 

برای دریافت نسخه کامل این مقاله اینجا کلیک کنید.

 


اهرم رنج و لذت

موفقیت, رشد شخصی, قانون جذب, انگیزه, انگیزشی, فایل های انگیزشی, سعید پورندی, قرار عاشقی, ویدئو موفقیت, اهرم رنج و لذت, عاشقانه با خدا, هدف گذاری, قانون جاذبه, تغییر, نجواهای عاشقانه, ارتباط با خدا, مقاله, مقاله موفقیت, آهنگ انگیزشی، روانشناسی, کسب و کار, خوشبختی, تصمیم, روابط, تحول, صبح شاد, انگیزشی صبح,

مقالات مرتبط


نظرات و پیشنهادات
کاربر گرامی: لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نظرات و پیشنهادات :

موضوع :  

نام و نام خانوادگی :

شماره تماس:  

آدرس ایمیل :  
 

متن :  

تصویر امنیتی:

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.

سبد خرید( 0 )
عضویت/ورود
ارجاع به بالا تماس با ما
 
راههای تماس با دهکده جهانی موفقیت
 
 
 
پیام مدیر Label

دهکده جهانی موفقیت سعید پورندی برترین سایت موفقیت و انگیزشی در ایران

.:: Powered By KSPgroup.ir ::. اخبار سایت آخرین مقالات آرشیو اخبار آخرین خبر تخفیف ویژه به مناسبت میلاد امام رضا(ع)

تخفیف ویژه به تمامی عزیزانی که مصصم به ایجاد تغییر بزرگ در زندگی خود هستند.

آخرین فرصت را از دست ندهید.